موضوعات پیشنهادی برای پروژه کارشناسی علوم کامپیوتر

شرح

موضوع

نرم افزار

IPE Drawing

یک نرم‌افزار رسم متن-باز رسم اشکال است که که با استفاده از امکانات موجود در

TeX

اشکال با کیفیت عالی ایجاد می‌کند و استفاده وسیعی در جامعه علمی مخصوصا در رشته‌های مربوط به هندسه محاسباتی دارد

موضوعات زیر برای توسیع این نرم افزار به نظر مناسب است:

الف) نسخه فعلی این نرم‌افزار بر مبنای

PdfLatex

کار می‌کند. اولین بحث این است که آیا می‌توان آن را به

XeLaTeX

تبدیل کرد؟ این تبدیل مزایای بسیاری دارد از جمله این که تمام فونتها قابلیت استفاده خواهند داشت. البته ایجاد کننده نرم افزار این کار را خیلی سخت توصیف کرده است.

 

ب) در خصوص این نرم افزار، امکان توسیع آن از طریق نوشتن توابعی که ب آن کار میکند جهت تولید اشکال هندسی به صورت الگوریتمی وجود دارد. برخی از این الگوریتم ها در نسخه فعلی وجود دارد مثل محاسبۀ پوسته محدب برای نقاط. پیاده سازی الگوریتم های جدید مخصوصا الگوریتم های مربوط به ساخت شبکه های هندسی، یکی از کارهای مناسب در این پروژه است.

 

لینک سایت نرم افزار جهت اطلاعات بیشتر:

http://ipe.otfried.org/

توسیع

IPE Drawing

الگوریتم‌های متعددی برای حل مسائل وجود دارند. این الگوریتم‌ها علاوه بر تحلیل تئوری، لازم است عملکرد آنها در عمل بررسی شوند. پیاده‌سازی الگوریتم‌های مختلف و مقایسه آنها در عمل یکی از مباحث مهم است که میتواند در اندازه مناسب برای پروژه کارشناسی انجام شود. گاهی اوقات می‌توان تغییراتی در پیاده سازی الگوریتم‌ها ایجاد کرد که تاثیری در کارایی تئوری الگوریتم ندارد ولی در عمل باعث بهبود عملکرد آن می‌شود.
پیاده‌سازی الگوریتم‌ها
امروزه استفاده از ابزارهای متنوع جهت بهبود کیفیت آموزشی یکی از موضوعات مطرح است. در خصوص آموزش الگوریتم‌های مختلف، میتوان ابزارهای روی شبکه ایجاد کرد که روند الگوریتم‌ها را به صورت بصری نشان دهد که این موضوع در آموزش مباحث الگوریتمی بسیار مفید است. همچنین ابرای که نتیجه اجرای الگوریتم‌های مختلف را روی داده های مختلف به دست بدهد در تولید مثالهای مناسبی جهت تدریس و یا حتی در امور پژوهشی کاربرد دارد.
ایجاد ابزارهای مناسب روی شبکه

بسته

TikZ

یک بسته قوی در لاتک است که امکان رسم تصاویر را با استفاده از دستورات مختلف به کاربر می‌دهد. این ابزار یک محیط مشابه برنامه نویسی برای رسم اشکال بدست میدهد. از این ابزار میتوان برای رسم اشکالی که ساخت الگوریتمی دارند نظیر فراکتالها استفاده کرد و از طریق برنامه نویسی کارهای جالبی ایجاد کرد. همچنین به صورت موردی طراحی آرم دانشگاه یزد با این ابزار پیشنهاد میشود زیرا کیفیت اشکال ایجاد شده با استفاده از این بسته به صورت برداری است و ثانیا حجم فایل ایجاد شده بسیار کم خواهد بود.

اطلاعات بیشتر در خصوص Tikz

http://ctan.yazd.ac.ir/graphics/pgf/base/doc/pgfmanual.pdf

طراحی آرم دانشگاه یزد و سایر اشکال با

TikZ

کتابخانه

CGAL

در هندسه محاسباتی یکی از معتبرترین و پر استفاده ترین کتابخانه ها بهه زبان سی پلاس پلاس است که هم در زمینه های تحقیقاتی و هم در زمینه های کاربردی استفاده فراوان دارد.

پیاده سازی الگوریتمهای جدید در این کتابخانه، مطمئنا مورد استفاده افراد زیادی خواهد بود. در این پروژه ابتدا امکانات این کتابخانه بررسی و سپس از امکانات موجود آن برای پیاده سازی الگوریتمهای متعدد در زمینه پوششهای هندسی انجام خواهد شد/

ایجاد کتابخانه تولید پوشش‌های هندسی در CGAL

نرم افزار

SAGE

یک نرم افزار متن باز است که جایگزین مناسبی برای نرم افزارهایی نظیر

Mathematica, Maple, Matlab

است که به دلیلی متن باز و لینوکسی بودن آن، بستر مناسبی برای انجام کارهای محاسباتنی است. هدف از این پروژه، بررسی ساختارهای استفاده شده در این نرم افزار از نظر تطابق پیچیدگی زمانی انجام کارها است.

در ادامه می توان روی پیاده سازی الگوریتمهای ساخت پوشش هندسی به عنوان یک کتابخانه روی این نرم افزار کار کرد.

بررسی ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌های موجود در نرم افزار SAGE از نظر پیچیدگی زمانی و فضای استفاده شده

Last update: December 8, 2015